Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Чохол на самопал

1. Місце віднайдення: поле Берестецької битви, розкопки археологічної групи І.К. Свєшнікова.

2. Джерела:
- Свєшніков І.К. Битва під Берестечком. – Львів: Cлово, 1992. – 304с.
- оригінальні чохли з експозицій Рівненського краєзнавчого музею та музею «Козацькі могили» в с.Пляшева, Радивилівського району, Рівненської області.

3. Датування предмету спорядження: XVII ст.

4. Короткий опис: Чохли виготовлено за зразками, що знайдені на полі Берестецької битви. Більшість зразків вогнепальної зброї були знайдені в шкіряних футлярах. Цей предмет військового спорядження призначався для убезпечення самопалу від негативних атмосферних впливів та пошкоджень в поході. Чохли пошито із кількох смужок шкіри та обтягнуто всередині сукном по всій довжині. Зріз ствола рушниці заходить у трубчасту частину футляра, а замок і приклад - в його лійчасто розширену частину. Розтруб одного чохла прикривається ззовні широким шкіряним клапаном та фіксується ґудзиком, інший – має фестончате закінчення чохла та кількість деталей, з яких було первісно пошито цей предмет, затягується сукняною підкладкою і обв’язується лляним шнуром. До чохлів пришиті петлі та протягнений ремінь для ношення самопалу на спині або фіксації біля сідла. Враховуючи відсутність шкіряних деталей ременя або металевої пряжки біля відкопаних чохлів, у одному з чохлів для виготовлення ременя використано щільне домоткане полотно.

5. Матеріали: жирована шкіра, сукно шерстяне, металева пряжка, грубе домоткане рядно, лляні нитки, латунний ґудзик, віск.

6. Майстер: виготовлено власноручно.

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.