Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Сумка - гаманець

1. Місце віднайдення: розкопки І.К. Свєшнікова на полі Берестецької битви (1651р.). Оригінал сумки, що взято за основу для реконструкції, знаходиться в музеї - заповіднику «Козацькі могили», с.Пляшева Рівненської області.

2. Джерела:
- монографія І.К. Свєшнікова, «Битва під Берестечком». – Львів: Cлово, 1992. – 304с. Предмет описано на с.190-191 та замальовано на рис.39,1.
- Т. Пономарьова, О. Булига «Переправа незабутня: історія однієї експедиції», Рівне, 2014р.

3. Датування предмету: кін. ХVІ - XVII ст.

4. Короткий опис: Версію сумочки-гаманця, що використовується в реконструкції, пошито з двох шматків шкіри, причому один зі шматків формує одночасно і бічну стінку і фігурний клапан. Клапан складається з двох платівок шкіри, між якими вшите світле сукно, він прикрашений прорізним орнаментом, композиція якого складається з солярних знаків (хрести вписані у кола), волютних, есовидних та ромбовидних прорізів, які притаманні оригінальному екземпляру. В нижній частині клапана існує отвір для проволікання олов’яного ґудзика. На звороті сумки-гаманця пришито широку шкіряну петлю для підвішування на пояс. Основу сумки зшито внутрішнім швом. Розміри предмету – 18 на 16 см. В процесі носіння цього предмету спорядження було виявлено необхідність періодичного поновлення декоративних швів на клапані.

5. Сфера застосування: сумка-гаманець використовувалась козаком для носіння дрібних предметів спорядження: інструментів, куль, монет, кремінців, кисету, люльки та злитків свинцю.

6. Матеріали: жирована нефарбована шкіра, біле шерстяне сукно, лляні вощені нитки, суцільнолитий олов’яний ґудзик.

7. Майстер: сумка-гаманець виготовлена власноручно. Можливо замовити у Олексій Малев (м. Київ).

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.