Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Сорочка-чумачка

1. Джерела:
Ми не маємо оригінальних натільних сорочок козаків XVII ст. Тому здійснена спроба відтворити козацьку сорочку XVII ст. на основі іконографічних джерел XVII-XVIII ст., етнографічних паралелей та певних логічних припущень.
- Воропай О. Звичаї нашого народу: етнографічний нарис.-К.:Оберіг,1991.-Т.2, 442с.
- малюнок Тимофія Калинського, що зображує українського селянина XVIII ст. та був вміщений у книгу О.І. Рігельмана "Літописне повіствування про Малу Росію, її народ і козаків узагалі».
- сорочки зображені на народних картинах козак Мамай.

2. Короткий опис: Ця сорочка відноситься до давнього типу тунікоподібних чоловічих сорочок (поширена на півдні України під назвою чумачка), що мають пазуху посередині на грудях, з низьким стоячим коміром, з петельками для шворки та з рукавами-трубами, що не завужуються до зап’ястя.

3. Конструкція: За зразок для реконструкції взято крій сорочки що зображений на мал.10, с.375 вищезгаданого нарису О. Воропая. Сорочка без зборів (крій вперекидку) без плечових швів. Крій вільний з бочками та симетричним розташуванням швів, рукави довгі без манжетів. Вишивка та оздоблення відсутні, зважаючи на те, що в умовах походу цей предмет одягу майже постійно був прикритий верхнім одягом (свита, жупан, опанча). На грудях розріз сягає рівня черевного сплетіння. Висота коміра – 1,5см. Враховуючи те, що сорочка раніше виконувала роль нижньої білизни, її довжина сягає середини стегна.

4. Матеріали: домоткане лляне полотно, вощена лляна нитка. Зшивання вручну автентичними швами.

5. Майстер: сорочки розкроєні та пошиті власноручно. Можливо замовити у Оленка Дідик (м. Київ).

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.