Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Шапка-шлик

1. Джерела:
- Замальовки Т.Делла -Белла 1630-40 рр.
- Альбом малюнків А. Вестерфельда. перша пол.17с.
- Малюнки на картушах мап Гійома де Боплана 17 ст.
- Барельєф на саркофазі короля Яна Казимира. Скульптор Ж.Тібо, 1672р.
- Гравюра В.Гондіуса: Полонені під Берестечком - 1652 рік.
- Анонімна гравюра-мідьорит - «Переправа бранденбурзьких, семигородських та українських військ через Віслу під Завіхвостом 9-12 квітня 1657 року.
- печатки війська запорозького.

2. Короткий опис: Шапка козака реєстровця в 17 столітті це хутряний головний убір півсферичної або конічної форми, як правило з хутряною околицею різної ширини. В часи Гетьманщини головний убір вояка мав назви «шапка», «шлик», «шапка козацька», «шапка польська» та ін. Для реконструкції власного головного убору було обрано «шлик» (з тур., кримо-тат., азерб., baslyk – головний убір, від тюрк. bas –голова та суфіксу -lyk-, що застосовується в назвах одягу) – висока шапка конічної форми з підкладкою, крита сукном, поля відгинаються у вигляді хутряної околиці. У Великому князівстві Литовському, а потім у XVI-XVII ст. і на теренах Речі Посполитої татарський шлик набув значного поширення. Слід зазначити, що існували різні способи носіння вищевказаного головного убору, основні з них:
- шапка одягнута на голову основою циліндру, при чому хутряне поле могло бути відігнуте околицею назовні так і загорнуте досередини у холодну пору року;
- шапка покладена сукняним верхом на голову (літній варіант);
- шапка поставлена, одягнута сукняним верхом на голову, при цьому способі носіння хутро знаходи¬лось зверху (літній варіант).
Відтворений шлик пошитий з чотирьох клинів. Основу сукняного конуса загорнуто на висоту трьох пальців і пришито хребтова частина хутра лисиці. Зсередини вшита хутряна підкладка з чотирьох шкірок лісової та кам’яної куниці.

3. Матеріали для виготовлення: верх – темно-синє сукно саржевого переплетіння, підкладка – хутро куниці, околиця – хутро лисиці, лляна нитка.

4. Майстер: виготовлено власноручно.

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.