Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Порохівниця

1. Місце віднайдення: розкопки І.К. Свєшнікова на полі Берестецької битви (1651 р.).

2. Джерела:
- Свєшніков І.К. Битва під Берестечком. – Львів: Cлово, 1992 р. – с. 249 - 251.
- оригінальні порохівниці з експозицій музею «Козацькі могили» с.Пляшева, Радивилівський район, Рівненська область та краєзнавчого музею в м.Рівне.
- стаття Є. Славутича, Порохівниці – складова воєнного спорядження українських військ XVII-XVIII ст.: спроба класифікації.
- альбом малюнків Абрагама Ван-Вестерфельда (1651р.).

3. Датування предмету спорядження: XVII ст.

4. Короткий опис: Короткий опис: За зразок для реконструкції взято порохівницю у вигляді рогу достатку, що знайдена під час розкопок під Берестечком (стор.251, рис. 66, 6 ). Цей предмет військового спорядження призначався для носіння гранульованого пороху та його порційного досипання в люфу перед заряджанням кулі. Способи носіння - на поясі або на черезплічному ремені. Порохівниця виготовлялась з двох обшитих шкірою опукло-вгнутих половинок, загнутий вверх вузького кінця (хвоста) закінчується різьбленою кулькою. Гирло «рогу достатку» прикрите округлою кришкою з двома отворами для лієчки та закрутки, якими регулювалась кількість подачі пороху. Власне мірка пороху визначалась об’ємом в отворі лієчки. Додаткова смужка шкіри, що оточувала гирло порохівниці кріпилась оздобними металевими або кістяними цвяшками. Найчастіше на одному ремені з порохівницею був приторочений мішечок з кулями, крейцер та натруска з дрібно розтертим порохом.

5. Матеріали: дерево (липа, дуб), жирована шкіра, риб’ячий клей, металеві цвяшки з мідними накладками, лляний шнур, кована пряжка - залізо.

6. Майстер: п.Карпо (м.Кам’янець-Подільський), п.Петро (м.Львів), обтягування шкірою, жирування, кріплення та оздоба здійснена власноручно. Пряжка для підвісу – коваль Андрій Зубрицький (м.Київ).

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.