Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Штани угорського крою - убранє

1. Джерела:
- археологічні знахідки та музейні екземпляри:
Штани з угорського міста Шарошпотак, датовані останньою чвертю XVI ст.:
- зображувальні джерела:
1. Гравюри Вільгельма Гондіуса, 1640-ві роки та фрагменти картушів з мап Боплана.
2. Ікони Страшний суд та Страсті Христові, 17 століття, що зберігаються у Львівському музеї Українського мистецтва та національному музеї Львова;
3. Фрагменти розпису церкви святого Юри, м Дрогобич.
4. Фрагмент ікони «Різдво христове», сер. XVII ст. — музей Волинської ікони, Луцьк.
5. Гравюри А. Ван Вестерфельда та гобелен за мотивами гравюри «Полонення та смерть козацького полковника М. Кричевського» з зображенням війська Я. Радзівіла після перемоги у битві під Лоєвом (1649р.)
6. Icones habitus monumenta Turcarum 1586 р.
7. Малюнки з книги костюмів Роламба.
Текстові джерела:
8. Акти Житомирського гродського уряду 1590-1635. Підготував до видання В.М. Моисеенко .Житомир 2004. С.50.
9. Українське повсякдення ранньомодерної доби. Збірник документів Вип. 1, Волинь XVI ст. Київ 2014. С 202.
10. Білоус Н. Тестаменти киян. Середини XVI -першої половини XVII ст. Київ 2011. С149,.153 С 149.
11. АЮЗР. Акты о козаках 1500–1648. К., 1863. Т. 1. С.215, 219, 229, 241, 242,261.
12. Акти Житомирського гродського уряду 1590-1635. Підготував до видання В.М. Моисеенко .Житомир 2004. С.168
13. Білоус Н. Тестаменти киян. Середини XVI -першої половини XVII ст. Київ 2011. С149, 153, 154.
Новітніми джерелами є дослідження на тему пошиття поясного одягу кінця 16- середини 17 століття
- дисертація Єви Хотто (Угорщина), штани з Шарошпотак
- Шаменков С.И. К вопросу о сортах и цвете сукон в костюме украинского казачества (конец XVI — XVII вв.). - статті з блогу Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства авторства Олександра Заремби з інтернет ресурсу http://kupa.in.ua/blog/ щодо досвіду практичних нюансів відтворення штанів угорського крою.
- дописи дослідників матеріальної культури 17 століття Сергія Шаменкова та Святослава Сичевського з блогу історії спільноти та реконструкції козацької доби http://xviic.blogspot.com/
- Тurnau I. Ubior narodowy w dawnej Rzeczpospolitej. Warzawa 1991. S. 21.

2. Короткий опис та конструкція: Угорські вузькі штані побутували в чоловічому гардеробі з останньої чверті XVI ст., щонайменше, до середини XVII, а в деяких випадках і до кінця XVII століття на теренах Речі Посполитої. В тестаментах та судових справах останньої чверті XVI — першої половини XVII ст. в якості поясного одягу згадуються штани під терміном «убранє» та «порътъки». Виготовляли їх переважно з вовняної тканини різних ґатунків та кольорів, також зустрічаються і полотняні — «убраня полотняны, тъканыхъ трои». Зображувальні джерела останньої чверті XVI — першої половини XVII століття та крій речей які збереглись, показують вузькі угорського типу штани, або подібні до них за кроєм, крій яких з невеликими змінами та варіаціями використовувався з другої половини XVI до кінця XVII століття. За зразок для реконструкції сукняних шароварів угорського типу взято крій з дисертації Єви Хотто. Характерною собливістю вищезгаданих штанів є щільне облягання холоші від коліна і до кісточки на суглобі стопи, при чому верхня стегнова їх частина є достатньо вільною, що дає можливість робити широкий випад ногою в різні сторони та їздити верхи. Під стопою вшито дужки, що унеможливлює збирання штанин в складки. Для пошиття мною взято достатньо широку шерстяну тканину саржевого переплетіння (історія ширини сукон тих часів дозволяє це зробити), тому відсутній передній шов. Розкрій деталей здійснено по косій, що надало певну тягучість шерстяній тканині. В останній нижній третині литки здійснено розріз штанини та вшито 7 гачків для вільного проходження стопи. В штанах з Шарошпотак ці гачки були срібні, проте вони були в свій час зрізані, й про їх присутність нам кажуть лише сліди від них на штанах. Кишені відсутні. Очкур протягується через так звану «трубу», яка утворюється загинанням верхнього краю тканини всередину. Цей прийом є характерним на період, бо досить часто в документах згадуються так звані «штани до очкурні» - це ті, що мають на поясі та кінцях штанин широку вшиту складку - «очкурню», в яку просовується очкур для затягування на поясі.

3. Матеріали: темно-синє шерстяне сукно, металеві гачки, лляна вощена нитка. Очкур виготовлено з крученого лляного шнура. Використано стачний і обміточний види швів.

4. Майстри: розкрій, пошиття та виготовлення гачків для штанів здійснено власноручно.

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.