Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Самопал скалковий

1. Місце віднайдення: розкопки І.К. Свєшнікова на полі Берестецької битви (1651р.). Оригінали відтворених ручниць знаходяться в музеї «Козацькі могили» с.Пляшева, Радивилівський район, Рівненська область та краєзнавчому музеї м.Рівне. Аналоги знаходяться в музеях Польщі, Швеції та Росії.

2. Джерела:
- Свєшніков І.К. Битва під Берестечком. – Львів: Cлово, 1992. – с.238 - 243.
- Л.К. Маковская. Ручное огнестрельное оружие русской армии конца XIV-XVIII веков. – Москва: военное издательство, 1992. - с.21 - 42.
- В.Хорєв. Реконструкция старинного оружия.

3. Датування предмету: Кінець XVI – середина XVII ст.

4. Короткий опис: За зразок для відтворення взято самопали, знайдені на полі Берестецької битви. Перший – мисливська рушниця з колісним замком (Свєшніков І.К. «Битва під Берестечком», с.241, рис.63, 7). Вона має гладкий ствол довжи¬ною 1,08 м і калібр 10 мм. Приклад із щокою і ко¬робочкою для запасних кремінців та рушнично¬го приладдя вміщений у зовнішній його стінці. Другий знайдений на переправі мушкет з аркебузним прикладом та східноєвропейським ударно-крем’яним замком (с. 241, рис. 63, 5). Замок мушкета складається з:
- базової пластини, до якої кріпляться півник, кресало та пружини
- спускового гачка (півника) з довгими губами, між якими затиснутий кремінець, та металевого або шкіряного перстня для відтягування у задній частині;
- кресала на невеликій пружині
- полиці (панівки) з рухомою кришкою.
Перший реконструйований самопал має гладку люфу довжиною 1,10м з врізаними прицілами та калібром 16 мм. Ложе ви¬готовлене з черешні, інкрустоване ромбовидними кістяними пластинами та вкрите лляною олією. Шомпол, що має вигляд прута з металічним навершям, виготовлено з сосни. Приклад зі щокою і пеналом ступінцями переходить у неорнаменто¬ване ложе. S-подібний спусковий гачок заслонений фігурною скобою на двох гвинтах. Замок ударно-крем’яний східноєвропейського типу з металевою скобою. Другий відтворений самопал має вагу 4,5 кг, восьмигранну по всій довжині люфу калібром 14 мм довжиною 1,15 м з казенною частиною та врізаними на ластівчин хвіст прицілами. Люфа кріпиться до ложа трьома антабками, що одночасно виконують функцію тримачів шомпола. Ложе виготовлене з горіха, у місці кріплення замка інкрустоване круглими кістяними пластинками у вигляді квіток. Приклад зі щокою і пеналом ступінцями переходить у неорнаментоване ложе. Кришка пеналу кріпиться на прикладі латунною пластиною-пружиною. В зовнішню частину кришки пеналу врізана кістяна пластина, на якій відтворено зображення ведмедя на скелях та рослинний орнамент. Ложе до 10 разів вкрито гарячою лляною олією та відполіроване. Шомпол, що має вигляд прута з кістяним навершям, виготовлено з буку. Спусковий гачок заслонений фігурною скобою на двох гвинтах. Ударно-крем’яний замок східноєвропейського типу є точною копією з віднайденого на теренах України козацького самопала.

5. Згідно діючего законодавства всі самопали зареєстровани як макети, тобто мають штифт у люфі, що унеможливлює зробити постріл будь-яким предметом (куля).

6. Матеріали: сталь, дерево горіха, черешні, бука та сосни, кістка, ріг, лляна олія, шкіра, латунь, мідь.

7. Майстри: п. Петро (Львівська область), п. Григорій (м.Шепетівка, Хмельницька область), гравіювання по кістці п. Богдан (м.Дубно), фінальна доводка ложа, підготовка кістяної пластини та врізування прицілів здійснено власноручно.

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.