Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Ладівниця

1. Місце віднайдення: розкопки І.К. Свєшнікова на полі Берестецької битви (1651р.).

2. Джерела:
- Свєшніков І.К. Битва під Берестечком. – Львів: Cлово, 1992. – 304с.
- оригінальні козацькі ладівниці з експозицій Рівненського краєзнавчого музею та музею «Козацькі могили» в с.Пляшева, Радивилівського району, Рівненської області.
- Федорук А.В. Дисертація «Наймане козацьке військо (кін XVI - середина XVII ст.): ідеологія, організація та військове мистецтво». - Чернівці, 2000.

3. Датування предмету спорядження: кін. ХVІ - XVII ст.

4. Короткий опис: Ладівниця складається з бляшаної вигнутої, відповідно до людського боку, основи з дном, у яку вставлені, в один або два ряди, спаяні або залиті оловом латунні або залізні тонкостінні трубочки певного діаметру для ладунків (паперових мішечків з заздалегідь відміряною порцією пороху та кулею). Цей винахід значно спрощував ладування самопалів та відповідно збільшував ефективність вогнепальної зброї. Ладівниця носилась у шкіряному футлярі з верхнім клапаном та пришитим ременем з пряжкою для підвішування на поясі. (І.К. Свєшніков, «Битва під Берестечком», стор. 253, рис. 67, 5). Для реконструкції комплексу спорядження козака реєстровця було виготовлено ладівницю з двома рядами трубочок (на 23 набої), що розрахована на ладунки з кулями діаметром 14-16мм.

5. Матеріал: основа ладівниці - мідь, олово, латунь, футляр - жирована шкіра, лляна вощена нитка, пряжка - залізо.

6. Майстер: металева основа – п. Петро (м.Львів), пряжка - коваль Андрій Зубрицький (м.Київ); обшивання шкірою, жирування, поясне кріплення здійснено власноручно.

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.