Написати листа Сторінка у ФБ Форум


 
 
 

Сокира

1. Місце віднайдення: розкопки на полі Берестецької битви (1651). Оригінал сокири, що взято за основу для реконструкції, знаходиться в музеї- заповіднику «Козацькі могили», аналоги - у Рівненському краєзнавчому музеї.

2. Джерела та публікації:
- Свєшніков І.К. Битва під Берестечком. – Львів: Cлово, 1992. – с.214-217.
- оригінальні сокири з музеїв «Козацькі могили» та Рівненського краєзнавчого музею.

3. Датування предмету озброєння: XVII ст.

4. Короткий опис: Для сокир, що побутували в козацькому війську характерний прямий обух, трикутна в плані провушина з заокругленими кутами, прямокутний або трикутний виріз в нижній частині та широке опущене вниз лезо. Залишок дерев’яного держака у однієї зі знайдених сокир має довжину 38 см. Хоча загальна довжина держака варіювалась від 50 до 70см. Сокири виконували виконували як господарську так і бойову роль в козацьких походах. Сокира, що використовується мною в реконструкції схожа за типологією до сокир, що знайдені під час розкопок Берестецької битви.

5. Матеріали: металева частина сокири - сталь, держак - дерево (бук). Для збереження верхньої частини держака від ударів і розколу використано сиром’ятну волову шкіру.

6. Майстер: невідомий з м.Кременець, доведення леза та виготовлення держака власноручне. Можливо замовити у коваля Андрій Зубрицький (м.Київ).

ВІГ "Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського Київського реєстрового козацького полку". 2016 - 2018 р.р.